Japon otomobil devleri bu 3 motoru yapmak için birleşti!

Otomotiv dünyası elektrikli araçlara doğru hızlı bir şekilde ilerlerken, Toyota, Mazda ve Subaru sürpriz bir ortaklıkla geleneksel içten yanmalı motorların geleceğini yeniden şekillendirmeyi hedefliyor. Üç Japon üretici, geliştirme sürecini hızlandırmak ve maliyetleri düşürmek amacıyla yeni nesil içten yanmalı motorlar üzerinde işbirliği yapacaklarını duyurdu.

Toyota, Mazda ve Subaru, 3 yeni motor için kolları sıvadı!

Bu ortaklık, her üç şirketin kendi markasını temsil eden bir nevi imza motorlar geliştirmelerine odaklanacak. Toyota sıralı dört silindirli motorlar üzerinde çalışırken, Mazda rotary motor teknolojisini ileriye taşımayı hedefliyor. Subaru ise yatay olarak karşılıklı çalışan boxer motorlarını iyileştirmek için çaba gösterecek. Bu yeni motorlar, sıvı hidrojen, biyoyakıt ve sentetik yakıtlar gibi karbon nötr yakıtlarla uyumlu olacak.

Ortaklığın duyurusunun yapıldığı konferansta şirketler geleceğe yönelik motor örneklerini sergiledi. Mazda, elektrikli araçlarda kullanılabilen tek ve çift rotorlu elektrik jeneratörlerini tanıttı. Toyota ise 1.5 litrelik ve 2 litrelik geliştirme aşamasındaki motorlarını sergiledi. Subaru ise kamuflajlı bir Crosstrek modeli üzerinde yeni nesil hibrit sistemini tanıttı.

Toyota, Mazda ve Subaru bu ortaklık çerçevesinde rekabetlerinin devam edeceğini açıkça belirtti. Ayrıca yeni motorların daha küçük boyutlu olacağı ve bunun da araçlarda daha gelişmiş aerodinamik tasarımlara olanak tanıyacağı belirtildi.

Bu ortaklık sayesinde içten yanmalı motorların ömrü beklediğimizden daha uzun olacak. Zira şirketler bu yeni teknolojiler ile performansı artırırken aynı zamanda yakıt verimliliğini de iyileştirecek. Üstelik yalnızca binek aile araçlarında değil, spor otomobil segmentinde de büyük sese getirecek.

Ek olarak etkinlikte yeni motorlar kadar içten yanmalı motorların tamamen terk edilmeyeceği, aksine yeni teknolojiler ve yakıtlarla daha verimli ve çevre dostu hale getirilebileceği mesajı üzerinde durduğunu da belirtelim. Görüldüğü üzere Japon’lar da bu alanda öncülük edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir